Eagleshade interactive production house  


נזקי העישון


 • האם יש הוכחות ברורות לכך שהעישון מזיק לבריאות?
  בהחלט כן. מזה 50 שנה אין כל ספק בדבר הנזק הכבד שמסב העישון לבריאותם של גברים, נשים ובני נוער בכל הגילים. עישון הינו גורם המוות מספר 1 הניתן למניעה!

 • מהי הסכנה העיקרית הנגרמת עקב עישון סיגריות?
  העישון עלול לגרום למוות בטרם עת, ולמחלות כגון סרטן, הגורמות לנזק גופני חמור ולירידה באיכות החיים של המעשן. לעיתים הנזק הגופני אינו ניתן לתיקון.

 • מהו אחוז המבוגרים המעשנים בישראל?
  רוב המבוגרים בישראל אינם מעשנים. רק רבע מהמבוגרים מעשנים וחלק גדל מהם מנסים להיגמל מעישון.

 • מדוע בעצם רע הדבר שילדים ובני נוער מעשנים?
  יש להביא בחשבון כי השפעת העישון היא השפעה מצטברת. אלה המתחילים לעשן בגיל צעיר מעשנים בסופו של דבר הרבה יותר סיגריות עד שהם נגמלים, ואף מתקשים יותר להיגמל. כתוצאה מכך הם מסתכנים הרבה יותר במחלות, בנכות ובתמותה לעומת חבריהם שלא התחילו לעשן.
  מלבד זאת, יש לזכור שרוב המבוגרים המעשנים היום החלו לעשן בנעוריהם. המידע אודות העישון ונזקיו מצטבר ומתבסס רק בשנים האחרונות. כיום, כאשר הידע בנושא מצוי, מן הראוי שהנוער, הגאה בגישתו ההגיונית, העצמאית והחדשנית, יפתח גישה מפוכחת יותר לעניין העישון.

 • האם נמצא במחקר קשר בין עישון לסרטן הריאה?
  הסיכוי למות מסרטן ריאה, בקרב המעשנים גדול פי עשרה עד עשרים מאשר אצל לא מעשנים. למעשה, למעלה מ-85% מכלל מקרי סרטן הריאה בגברים בישראל מופיעים אצל מעשנים, ולמעלה מ-50% ממקרי סרטן הריאה מופיעים אצל מעשנות. עישון סביל מעלה את הסיכון לחלות בסרטן ריאה ב-25% .

 • אילו מחלות מלבד סרטן ריאה קשורות עם עישון מוצרי טבק?
  מלבד סרטן הריאה קשור עישון מוצרי הטבק לסוגי סרטן אחרים: סרטן הלוע, הגרון וחלל הפה, שלפוחית השתן, הכליה, הלבלב וצוואר הרחם.
  בנוסף לכך מסתכנים המעשנים פי שניים ויותר מהלא מעשנים בפיתוח מחלות לב, מחלות של כלי-דם, התקפי לב, שבץ מוחי ומוות פתאומי.
  המעשנים הם גם בעלי סיכויים גדולים יותר לפתח מחלות ריאה ודרכי הנשימה, שאינן גורמות למוות, כמו סרטן הריאה, אך פוגעות באיכות החיים של המעשן, ועלולות לגרום לנכויות קשות.

 • כמה אנשים מתים בישראל כתוצאה מנזקי העישון?
  על פי הערכות משרד הבריאות כ- 10,000 בני אדם מתים בישראל בשנה כתוצאה מנזקי עישון: כ-8,500 איש בעקבות עישון פעיל וכ- 1,500 איש כתוצאה מעישון סביל (פסיבי).

 • האם מספר הסיגריות שמעשנים ליום ומשך העישון משפיעים על סיכויי ההיפגעות מסרטן הריאה?
  בהחלט. הסיכון לחלות בסרטן הריאה גובר במקביל לריבוי שנות העישון ומספר הסיגריות הנצרכות. לכן אנו ממליצים להפסיק לעשן בכל מצב – גם אם מעשנים שנים רבות.

 • האם עישון ללא שאיפת העשן לריאות מזיק?
  עישון ללא שאיפת העשן כרוך בנזק קטן לעומת מצב בו כל כמות העשן נשאפת אל תוך הריאות. אך יש להביא בחשבון שרוב המעשנים שואפים לריאות חלק מן העשן, אפילו בלי להרגיש בכך. צריך לציין, שהסיכון לגבי סרטן הפה והשפתיים נשאר גבוה.

 • האם עישון סיגרים ומקטרות מזיק לבריאות?
  מעשני סיגרים שאינם שואפים עשן לריאות מסתכנים פי 8.5 יותר בהשוואה ללא מעשנים בסיכוי לחלות בסוגי סרטן בפה, ויותר מפי 10 לחלות בסרטן בגרון. סיכון זה גדל במידה רבה כאשר מעשני הסיגר/המקטרת שואפים את העשן לריאות.
  מעשני סיגרים מסתכנים יותר בסיכוי לחלות בסרטן ריאה, סרטן גרון, מחלות לב ומחלות ריאה בהשוואה ללא מעשנים, ורק מעט פחות בהשוואה למעשני סיגריות.
  הסיכון לחלות בסרטן ריאות כתוצאה מעישון של 5 סיגרים ליום, דומה לסיכון בעישון של 20 סיגריות ליום.

 • מדוע עישון גורם לסרטן הריאה?
  עשן הטבק מכיל 43 חומרים כימיים העלולים לגרום לסרטן: בזפת שבטבק לפחות 10 פחמימנים, אחד מהם הוא בנזפירן, שהינו חומר מסרטן. הזפת חודר עמוק לתוך הריאות. חומרים מזיקים אחרים שבסיגריות הם ניקוטין הגורם, כאמור, להתכווצות נימי הדם, ציאנינד המימן, אמוניה, פחמן חד-חמצני המוריד את שיעור החמצן בריאות, ביחוד אצל עוברים ותינוקות,בוטן, פנול התורם להרס הריסניות, ועוד. חומרים האלה גורמים, כאמור, גירוי ונזק מתקדם בריאות, על תוצאות הלוואי החמורות הכרוכות בכך.
  אם הגירוי שיוצר העישון נמשך באין מפריע, נוצרים תאים טרום-סרטניים, שהם הרקע להיווצרות תאים סרטניים של ממש.

 • מדוע לא כל המעשנים לוקים בסרטן הריאה?
  ישנם גורמי סיכון המעלים את סיכויי המעשנים לחלות בסרטן הריאה, ובגללם מעשנים מסוימים פגיעים יותר למחלה מאשר אחרים. בין הגורמים הנחקרים כרגע נמצאים סיכונים סביבתיים ומקצועיים כשהם בפני עצמם, או בשילוב עם מנהגי עישון, מעלים את הסיכון לחלות, וכן היסטוריה משפחתית של סרטן הריאה. בנוסף, יש עדויות מחקריות לכך שיש באוכלוסיה אנשים בעלי מערכות אנזימטיות שונות הנקבעות גנטית. נוכחות או חוסר יכולת פירוק אנזימטי מסוים, יכולים כנראה לקבוע אם אדם מעשן יחלה בסרטן הריאה או לא. המחקר הגנטי נמצא כיום בתהליך מחקרי מואץ.

 • האם יש סיבות אחרות לסרטן הריאה מלבד עישון סיגריות?
  כן. המחלה מתגלה לעתים אצל לא מעשנים. אך, כאמור, למעלה מ- 85% מכלל מקרי סרטן הריאה מופיעים אצל מעשנים. סיבות אחרות לחלות בסרטן הריאה: גורמים מסרטנים סביבתיים שונים כמו גז הראדון שעשוי להיות אחראי לכ- 10% ממקרי סרטן הריאה בארה"ב, למשל.

 • האם העישון מסוכן לעובר ולתהליך ההריון?
  כיום, אין ספק בדבר ההשפעות המסוכנות של עישון אם וכן עישון האב בנוכחות בת זוגו ההרה, בתקופת הריון. נמצא קשר ברור בין עישון סיגריות לשיעור מוגבר של סיבוכי הריון וביניהם שליית פתח והיפרדות שלייה.
  נמצא כי חמש דקות מרגע התחלת פעולת העישון של האם פוחתות תנועות הנשימה של העובר, ומשערים כי זוהי אחת הסיבות לכך שעוברים לאמהות מעשנות סובלים לעתים מפיגור בגדילה התוך-רחמית, וסיכון ללידה מוקדמת. כמו כן קיים סיכון מוגבר ללידת עובר מת.
  משקל הלידה של יילודים שנחשפו במהלך ההריון לעשן סיגריות נמוך בכ- 150 גרם בהשוואה לילדים שנולדו לאמהות שאינן מעשנות. למשקל לידה נמוך יש השפעה רבה על ההתפתחות התקינה של התינוק. הסיכון למוות בעריסה מוערך כגבוה יותר בקרב ילודים אלו.

 • האם יתכן שימציאו סיגריה בטוחה ובלתי מזיקה לבריאות?
  כל סיגריה מזיקה. אמנם קיימים ניסיונות להוציא לשוק סיגריה שאינה מזיקה לבריאות, אולם ידוע כי חברות הטבק לא יעודדו ייצור סיגריות ללא ניקוטין, וזאת מחשש שמעשנים לא יהפכו למכורים ולא יתמידו בצריכת הטבק.

 • האם העישון משפיע מיידית על הבריאות?
  בנוסף לנזק לטווח הארוך, לעישון יש גם השפעה מיידית: ריח רע שנודף מהפה, השיער והבגדים של המעשן. כתמים חומים שעלולים להופיע על השיניים והציפורניים, אצבעות מצהיבות, עור הפנים מתקמט בגיל צעיר יותר. צעירים מעשנים חולים לעתים קרובות יותר וסובלים יותר משיעול, קוצר נשימה והתקררות בהשוואה לצעירים שאינם מעשנים.
  תוך תקופה קצרה מהתחלת העישון, עלולה להיות ירידה בכושר הגופני של המעשן, ולכן אין זה מקרי שרוב הספורטאים אינם מעשנים. הם חוששים, ובצדק, שהעישון יפגע בכושרם. גם זו השפעה שלילית קצרת טווח של העישון. כמו כן, העישון גורם לאימפוטנציה.

 •    קרדיטים
  צור קשר
  שאלות נפוצות
  הרשם
  טיפים
  אודות האגודה